Menopauza ili prestanak menstruacijskog krvarenja označava završetak reprodukcijskog ciklusa žene i može započeti bilo kada između 40. i 55. godine. Simptomi mogu uključivati navale vrućine (valunge) i znojenje tijekom noći (nagli ulazak hormona u krvotok), promjene raspoloženja, dobivanje na težini, srčane palpitacije, glavobolje i druge blaže tegobe. Zbog tih tegoba nerijetko se pojavljuju razdražljivost, nesanica, nezadovoljstvo, loša koncentracija...
Sam uzrok menopauze postupno je iscrpljivanje funkcije jajnika i na kraju potpun prestanak sinteze, ne samo ženskih spolnih hormona – estrogena i progesterona, nego i muških spolnih hormona androgena – testosterona.
Psihološke i duhovne poruke menopauze
U knjizi Žensko tijelo, ženska mudrost dr. Christiane Northrup piše: ”...i dalje je uvriježeno mišljenje liječnika da je menopauza bolest nedostatka hormona, a ne prirodan proces. Premda taj pristup može koristiti ravnoteži hormonskih vrijednosti za neke žene u perimenopauzi i menopauzi, on ima svoja ograničenja. Npr. on umanjuje razvojno bogatstvo i duboku mudrost koja nam je dostupna u srednjim godinama u zamjenu za jednostavan hormonski nadomjestak. Beskrajno je korisnije i točnije razmišljati o prijelaznim godinama srednje životne dobi kao o razdoblju u kojem završavamo određene zadatke koje smo započeli u mladosti. U srednjoj životnoj dobi žena promatra svoj život unatrag i razmišlja o tome gdje je bila i dokle je stigla. To je vrijeme kad žali za gubitkom bilo kojeg neostvarenog sna koji je možda imala kao djevojka i priprema se za sljedeću životnu fazu. Prihvaća se mnogih poslova koji se poklapaju, premda nisu izravno povezani s djelovanjem hormona, kao što su skrb o starijom roditeljima koji imaju zdravstvene tegobe. Ovisno o stupnju uspjeha ili zamišljenog uspjeha u životu, žena se može zateći u krizi koja nije toliko fiziološka koliko je razvojna. Kako će riješiti tu krizu, djelovat će na njezino zdravlje na svim razinama kako bude prolazila kroz menopauzu”.
Simptomi menopauze
Možemo reći da je menopauza dobro definiran događaj prekida menstrualnog ciklusa, pri čemu se funkcija jajnika počinje smanjivati i jednu do dvije godine ranije. Klinička dijagnoza se postavlja nakon što menstruacija izostane tijekom 6 do 12 mjeseci, uz pojavu karakterističnih simptoma.
Najčešći simptom su napadaji vrućine koji počinju kao iznenadan osjećaj vrućine na koži, koncentriran na lice i gornji dio prsnog koša, koji brzo zahvaća cijelo tijelo. Osjećaj traje dvije do četiri minute te je često povezan s obilnim znojenjem i povremenim osjećajem lupanja srca (palpitacije), nakon čega često slijedi osjećaj hladnoće i drhtanje. Napadaji vrućine obično se pojavljuju nekoliko puta dnevno i predstavljaju poremećaj sustava za regulaciju temperature tijela; javlja se neprimjereno širenje perifernih krvnih žila s povećanjem prokrvljenosti i znojenje.
Nezgodna nuspojava napadaja vrućine jest poremećaj spavanja zbog čestog buđenja po noći i remećenje normalnog sna. Dugotrajan poremećaj sna uzrokuje umor, razdražljivost, slabu koncentraciju, depresiju...
Uz navedene simptome, menopauza je zbog manjka estrogena povezana sa: smanjenjem seksualne funkcije, mokraćnom inkontinencijom, promjenama vezivnog tkiva (smanjuje se udio kolagena u koži), poremećajem ravnoteže...
Konvencionalna medicina tegobe menopauze liječi nadoknadom estrogena koji organizam više ne proizvodi u dovoljnoj količini – nadomjesnim hormonskim liječenjem. Na taj način se u organizam unose dodatne količine estrogena i progestagena, obično na usta ili u obliku flastera.
Aromaterapeutski pristup menopauzi
Menopauza često označava životnu promjenu koju svaka žena proživljava na svoj način. Aromaterapeut to mora uzeti u obzir pri određivanju tretmana. Aromaterapeutski pristup tretiranju problema menopauze uključuje:
- Savjetovanje o promjenama u načinu života
- Savjetovanje o načinu prehrane, pri čemu se treba izbaciti kava, alkohol i hrana s aditivima
- Praktično učenje tehnika dubokog disanja i aromaterapeutskih tehnika, pri čemu se osobu uči kako će primjenjivati kupku i inhalaciju u svome prostoru
- Upute za konzumiranje 2-3 litre tekućine na dan
Aromaterapija uzima u obzir sve simptome koji se javljaju i na osnovi njih određuje se terapija, primjerice: uzimanje ginko bilobe i kompleksa B vitamina za poboljšanje koncentracije, konzumiranje ulja egipatskog crnog kima ili noćurka i slično.
Aromaterapeutske metode
Najčešće aromaterapeutske metode su:
- Masaža
- Kupka
- Inhalacija
- Hladne komprese kod navala vrućine
Osim ulja poput geranija, koji uravnotežuje hormone, ruže, koja regulira menstruacijski ciklus i slatkog komorača koji je prirodan izvor estrogena, moramo uzeti u obzir i ostala eterična ulja: kamilica, bergamot, jasmin, neroli, čempres, kadulja, limun, lavanda, borovica...
Recepti u menopauzi
Evo nekoliko vrlo učinkovitih recepata koji pomažu kod različitih simptoma koji se najčešće javljaju kod žena u menopauzi.
Navale vrućine:
Na 50 ml baznog ulja (noćurak)
- 8 kapi geranija
- 4 kapi kadulje
- 4 kapi limuna
- 2 kapi lavande
Pripravak se koristi tako da ne nekoliko kapi tijekom dana nanese na ramena, a ako vam odgovara miris, umasira se i navečer na trbuh.
Noćno znojenje:
Na 50 ml baznog ulja (koštice marelice):
- 6 kapi čempresa
- 4 kapi grejpa
- 6 kapi kadulje
Pripravak se nanosi prije spavanja na donji dio trbuha i donji dio leđa.
Nadutost:
Na 50 ml baznog ulja (koštice marelice):
- 6 kapi geranija
- 4 kapi limuna
- 3 kapi komorača
- 3 kapi borovice
Pripravak se nanese na ruke i masira trbuh u smjeru kazaljke na satu.
Eterična i bazna ulja nabavite na https://www.aromateka-eskulap.hr/
Autor: Lidija Delić, fitoaromaterapeut
Foto: Unsplash