Kako aromaterapija pomaže kod glavobolja?

Najčešće nas boli glava

Statistički podaci pokazuju da je glavobolja najčešće vrsta boli - čak 90% muškaraca i 95% žena ima glavobolju bar jednom godišnje. Glavobolje dijelimo na primarne i sekundarne - primarne su tenzijska glavobolja i migrena, a prema uzroku dijele se na:

  • glavobolje izazvane napetošću, odnosno grčenjem mišića (najčešći oblik glavobolje)
  • glavobolje izazvane stezanjem krvnih žila (po učestalosti, drugi oblik); uključuje migrenu i tzv. cluster glavobolju ili glavobolju u serijama
  • glavobolje izazvane tegobama sa sinusima.

Tenzijska glavobolja

Tenzijska glavobolja najčešća je vrsta glavobolje, javlja se u 90% slučajeva kao simptom blagog poremećaja koji se može lako ukloniti. Ona je jedan od najčešćih zdravstvenih problema koji se mogu samostalno liječiti lijekovima. Tenzijska glavobolja nastaje grčenjem mišića stražnjeg dijela glave i vrata, ramena i leđa. Mišići tada pritišću krvne žile i zbog tog pritiska nastaje bol.

Tenzijska glavobolja praćena je tupom, upornom i ravnomjernom boli, osjeća se kao pritisak ili stezanje na čelu, sljepoočnicama i stražnjem dijelu glave, poput obruča oko glave. Glavobolje izazvane napetošću mogu biti česte i kratkotrajne ili stalne i kronične.

Tenzijsku glavobolju potiču razni fizikalni uzroci (nepravilno držanje, nedostatak odmora i sna...) te psihološki čimbenici (ljutnja, stres, tjeskoba ili strah) te čimbenici okoline. Čimbenici okoline najčešće su alergije i preosjetljivost na nikotin, pića (kofein, alkohol) i neke sastojke hrane (čokolada, sir, suhomesnati proizvodi i slično).

Cluster glavobolja

Cluster glavobolje dobile su naziv po tome što se javljaju u učestalim napadajima, počinju nekoliko sati nakon odlaska na počinak. Bol je snažna i oštra i od nje obično suzi oko te je popraćena kongestijom nosa i crvenilom lica. Najčešće traje između 30 minuta i 2 sata. Potom nestaje, ali se već sljedećeg dana ponovno vraća.

Sinusne glavobolje

Sinusne glavobolje javljaju se zbog začepljenosti sinusnih šupljina, što vodi do oticanja stijenki koje tada pritišću okolno tkivo i živce, što izaziva osjećaj boli koja se širi cijelim licem. Sinusne glavobolje prepoznaju se po boli u području čela, nosa, očiju i tjemena.

Uzroci glavobolja i liječenje aromaterapijom

Uzroci glavobolja su brojni. Glavobolje se često javljaju pri promjenama vremenskih uvjeta, kod pada tlaka. Mogu se javiti zbog dijete za mršavljenje, a katkad su povezane s konzumacijom određenih namirnica koje im pogoduju. Sinusne glavobolje posljedica su peludne hunjavice i alergije i prehlade ili gripe.

Kod glavobolja izazvanih napetošću najčešći uzročnik je stres. Tjeskoba vezana uz stresan način života, posao ili obiteljski život, često je korijen problema. Kod takve vrste glavobolje, aromaterapija i aromaterapeutska masaža mogu puno pomoći - opuštaju muskulaturu, umanjuju stres te otklanjaju dio uzroka. Nakon nekoliko aromaterapeutskih masaža, glavobolje izazvane napetošću gotovo u potpunosti nestaju. Koriste se eterična ulja koja umanjuju i otklanjaju mišićni spazam: lavanda, bor, ružmarin, eukaliptus.

Kao holistička disciplina, aromaterapija promatra glavobolju i kroz emocionalni, mentalni i duhovni aspekt pa je tretira kao tegobu iza koje se najčešće skrivaju emocije kritiziranja samoga sebe, nezadovoljstvo, neprihvaćanje, nemogućnost prihvaćanja promjena i njihovo odbijanje.

Osobi koja pati od glavobolje aromaterapijom se djeluje na smanjenje boli, otklanjanje stresa i napetosti te poboljšanje cirkulacije. Također, pomaže joj se da sama uoči, spozna i otkloni emocionalne uzroke glavobolje. Ulja koja se za to koriste su: ružmarin, eukaliptus, lavanda, metvica i limun.

Aromaterapeutske tehnike

Aromaterapeutske tehnike za tretiranje glavobolje su masaža, inhalacije, kupke i komprese. Ovisno o vrsti glavobolje, profesionalni aromaterapeut odredit će tehniku primjene i kombinaciju eteričnih ulja. Vrlo je bitno da se pri tome koristi holistički i individualni pristup, što znači da se nakon razgovora sa svakom osobom određuje aromaterapeutski pripravak za tu osobu.

Kod sinusnih glavobolja kojima su uzrok alergije primjenjuju se tehnike masaže sinusa i inhalacije, a ulja koja se pritom koriste su: lavanda, matičnjak i germanska kamilica. Ako je glavobolja prouzročena problemom začepljenja sinusa, primjenjuje se aromaterapeutska masaža sinusa i ulja za ublažavanje začepljenja: kajeput, eukaliptus, limun, bor, timijan, metvica.

A što je s migrenom?

Migrene su najteži oblik glavobolje i mogu potpuno onesposobiti osobu. Migrenu uzrokuju cirkulatorne promjene u krvnim žilama glave i vrata, često je nasljedna i od nje više pate žene. Ovisno o simptomima, migrena može biti obična i klasična. Obična migrena čini 80% migrena i pojavljuje se bez aure, a klasičnoj migreni prethode znaci upozorenja koje nazivamo aura. Ti se znaci javljaju prije same glavobolje, a mogu biti treperenje svjetlosnih točaka, bljeskovi svjetla, trnci ili probadanja u rukama, rjeđe osjet čudnih mirisa.

Migrenu mogu potaknuti glasni zvukovi, stres, snažno svjetlo, duhanski dim, određena hrana i piće ili menstruacijski ciklus. Bez obzira jave li se znakovi upozorenja ili ne, migrena najčešće počinje snažnom pulsirajućom boli na jednoj strani glave, često je prati mučnina i povraćanje. Bol se može proširiti i potpuno onesposobiti osobu za rad.

Aromaterapija i migrena

Migrena je nešto tajnovitije naravi i ima brojne uzroke. Iako je povezana sa stezanjem i širenjem moždanih žila, neki istraživači vjeruju da je prije svega neurološkog porijekla. Budući da je migrena kod članova obitelji česta, moguća je i genetska veza.

Aromaterapeut će u prvom razgovoru s osobom koja pati od migrena pokušati utvrditi uzroke. Nakon toga će odrediti plan i program aromaterapeutskog rada, koji će uključiti sve aromaterapeutske tehnike. Pri tome će savjetovati osobu o načinu prehrane i objasniti kako će voditi dnevnik iz kojega će biti vidljiv uzrok nastanka migrene. Tako će aromaterapeut djelovati na uklanjanje uzroka, što će odrediti i odabir eteričnih ulja. Najčešća ulja za tretiranje migrene su rimska kamilica, lavanda, metvica, ružmarin, kadulja i mažuran. Također je vrlo bitno naučiti osobu kako da samostalno tretira akupresurne točke koje olakšavaju ili uklanjaju glavobolju.

Recepti protiv glavobolje

U hitnim slučajevima, dobro je jednu kap eteričnog ulja metvice utrljati u područje sljepoočnica ili vrata, jer metvica ima izvanredno analgetično djelovanje.

Kod masaže, mogu se koristiti razne kombinacije eteričnih ulja. Na 50 ml baznog ulja (bademovo, sezamovo...), ukapa se:

  • 5 kapi ružmarina
  • 5 kapi lavande
  • 5 kapi eukaliptusa

Ili

  • 4 kapi lavande
  • 6 kapi metvice
  • 6 kapi limuna

Inhalacije su dobre za sprječavanje glavobolje i kod sinusnih glavobolja. Pri tome se koriste navedena eterična ulja, pazeći pri tome da kod indirektne inhalacije koristimo ukupno maksimalno 8 kapi, a kod direktne 2-3 kapi.

Aromaterapeutska kupka izvanredna je za otklanjanje glavobolje i podizanje koncentracije, pri čemu se eterična ulja najprije ukapaju u emulgator (med, morska sol, slatko vrhnje), izmiješaju i potom se smjesa izlije ili ispe u kadu. Idealna kombinacija je po 8 kapi: lavande, ružmarina i limuna (ukupno 24 kapi).

Autor: Lidija Delić, fitoaromaterapeut

Eterična ulja možete nabaviti na https://www.aromateka-eskulap.hr/

Informacije o studiju aromaterapije pronađite na sljedećoj poveznici https://www.galbanum.hr/aromaterapeut

Fotografija: Unsplash

Search