Zašto je masaža jedna od najsnažnijih terapijskih tehnika?

'Liječnik mora imati iskustva u trljanju'

Masaža je jedna od najprirodnijih tehnika održavanja zdravlja i dobrog stanja organizma, a njena je povijest iznimno duga. Početkom 5. st. pr. Kr. Hipokrat je napisao: Liječnik mora imati iskustva u mnogim stvarima, a osobitno u trljanju, jer trljanje može učvrstiti zglob koji je labav i olabaviti zglob koji je krut. Avicena, arapski filozof i liječnik iz 12. st., zabilježio je u svom kanonu da je cilj masaže raspršiti istrošene tvari u mišićima, koje nisu izbačene vježbama.

Veliko zanimanje za masažu oživjelo je ponovno u 16. st., najviše zahvaljujući francuskom liječniku Ambroiseu Pareu, a početkom 19. st. Šveđanin Pehr Henrik Ling razvio je tehniku danas poznatu pod nazivom švedska masaža, koja se smatra osnovnom masažnom tehnikom. Ling je stvorio svoj sustav na temelju vlastitog znanja gimnastike i fiziologije te mnogih tehnika masaže. Zahvaljujući njemu, masaža je 1813. u Stockholmu prvi put uvedena na sveučilište kao dio nastavnog plana. Od tada su diljem Europe nicala brojna lječilišta i instituti koji su uključivali masažu kao terapeutsku tehniku.

Danas je terapijska vrijednost masaže priznata i uvelike se razvila u zapadnom svijetu. Na istoku se masaža od davnina cijenila mnogo više nego na zapadu, prakticirale su se različite vrste masaža tisućama godina i do danas su ostale priznate terapijske tehnike.

Aromaterapija otkrivena - slučajno!

Aromamasaža ili masaža eteričnim uljima ili herbalnim pripravcima također ima dugu povijest. Hipokrat je isticao njeno blagotvorno djelovanje na produljenje životnog vijeka. Rimljani su bili istinski pobornici masaže eteričnim uljima. U drevnoj se Kini herbalna medicina primjenjivala u kombinaciji s masažom i akupunkturom za liječenje mnogih bolesti. Drevne su civilizacije u svojim zapisima izražavale vjerovanje da eterična ulja podižu ljudski duh na drugu razinu svijesti, što su potvrdila i novija znanstvena istraživanja.

Počeci aromaterapije vežu se uz Renea Mauricea Gattefossea, francuskog kemičara, koji je 1920. godine objavio knjigu Aromaterapija. On je djelotvornost eteričnih ulja upoznao posve slučajno. Naime, u laboratoriju se opekao te uronio ruku u posudu s uljem lavande. Zamijetio je da je bol bila manja, i da je proces zacijeljenja rane bio značajno brži, bez infekcije i bez ožiljaka koji bi ga podsjećali na nezgodu. Gattefosse je također otkrio da se eterična ulja nanesena na kožu apsorbiraju u krvotok. Njegova su zapažanja na ovome polju označila početak i drugih istraživanja u Francuskoj.

Kozmetičarka Marguerite Maury počinje 50-ih godina u Engleskoj kombinirati masažu i eterična ulja. Tako je razvila tehniku individualnog propisivanja tretmana – mješavine eteričnih i biljnih ulja birane su ovisno o fizičkim i emocionalnim potrebama pojedinca, što je i danas osnovni aromaterapeutski pristup.

Image

Brže upijanje hranjivih tvari i izbacivanje otpadnih

Masaža je terapijska metoda, a jedna od njenih osnovnih svrha je poticanje cirkulacije, čime se ubrzava prehrana tkiva, kao i izmjena plinova. Naše će tijelo nakon masaže brže upijati hranjive tvari, a izbacivati otpadne. Masažom možemo potaknuti, omekšati i promijeniti strukturu tkiva, što pomaže, primjerice, kod ožiljaka jer se tkivo regenerira i poboljša cirkulacija. Na ljudski organizam masaža djeluje na nekoliko načina:

  1. Opće djelovanje – aktivna hiperemija, ubrzanje cirkulacije, ubrzanje staničnog metabolizma, opća relaksacija i ugoda.
  2. Refleksno djelovanje na živčani sustav – cirkulacija, sekrecija žlijezda, djelovanje na poprečno-prugastu muskulaturu i unutarnje organe.
  3. Lokalno djelovanje – očituje se u mehaničkom čišćenju površinskog sloja kože, poboljšanju biohemaničkih reakcija u smislu bolje prokrvljenosti, regeneracije i brže izmjene tvari, te povišenju temperature za 2-3oC.

U masaži, dakle, dolazi do kompletnog psihičkog i fizičkog opuštanja, stimuliranja rada limfe, podizanja imuniteta te stimulativnog djelovanja na krvožilni, živčani, probavni i imunološki sustav. Opušta se mišićni, živčani, dišni i endokrinološki sustav.

Specifičnosti aromamasaže

U aromaterapeutskoj masaži koriste se i eterična ulja, koja pojačavaju učinak masaže. Aromaterapeutska masaža jedinstvena je masaža koju čine elementi švedske masaže, limfne drenaže, neuromuskularne masaže, akupresure i tehnike disanja. Ona se provodi kroz ciljanu upotrebu eteričnih ulja i tehniku rada na tijelu u svrhu opuštanja, balansiranja i stimuliranja tjelesnih funkcija i emocija. Masažom nanosimo mješavinu ulja na kožu, molekule ulja ulaze u kožu kroz pore i folikule, i kapilarnom krvnom cirkulacijom ulaze u mišiće i zglobove, iz mišića i zglobova ih preuzima krvna cirkulacija i limfa, te putem krvi i limfe molekule ulja kolaju po cijelom organizmu.

Djelovanje masaže na tijelo i um

  • Poboljšava cirkulaciju krvi
  • Aktivira limfni sustav
  • Omogućuje bolju prehranu i oksigenizaciju tkiva
  • Stimulira probavu
  • Pomaže organizmu da izbaci štetne tvari
  • Uklanja dišne tegobe
  • Opušta mišiće i uklanja napetost
  • Oslobađa tijelo od stresa
  • Uklanja glavobolju
  • Pomaže kod nesanice.

Autor: Lidija Delić, fitoaromaterapeut

Više o aromaterapeutskoj masaži i njenim dobrobitima doznajte OVDJE

Više o osposobljavanju za masera s upisom u radnu knjižicu doznajte na https://www.galbanum.hr/novosti/151-tecaj-masaze.html

Search